Pražské groše Václava II v NGC MS62 – proč spíš v Polsku?

Mince a nemincovní ražby zemí Koruny české a českých držav od zaražení pražského groše do husitských válek

Pražské groše Václava II v NGC MS62 – proč spíš v Polsku?

Příspěvekod OrbisPoloni » pon 16. úno 2026 21:50:10

Ahoj všem,
mám dotaz spíš „tržní“ než určovací – možná mi někdo z vás pomůže to zasadit do kontextu.

Poslední dobou si všímám, že na polských aukcích se občas objeví české středověké mince ve stavu, který mi přijde na české poměry dost nadstandardní (hlavně u pražských grošů Václava II). Přitom bych čekal, že nejhezčí kusy budou spíš v oběhu na českém trhu.

Konkrétně teď jsou/ budou na jedné polské aukci dva pražské groše z Kutné Hory, oba v NGC MS62. Dávám je jako příklady k diskuzi:

https://onebid.pl/pl/monety-czechy-wacl ... 62/3268865
https://onebid.pl/pl/monety-czechy-wacl ... 62/3268864

Moje otázky na vás:

Čím si vysvětlujete, že se takové kusy relativně častěji „vynoří“ v Polsku než v ČR? Je to jen dojem, nebo to tak skutečně je?
Hraje roli to, že v Polsku se víc posílá na grading (a tím pádem jsou „top kusy“ víc vidět)?
Je za tím nějaká historická skladba nálezů / starších sbírek, které se na český trh vůbec nedostanou?
Jak se obecně díváte na MS62 u pražského groše – je to podle vás „strop“ pro běžně dostupné kusy, nebo se občas reálně objeví i něco výš?

Budu rád za názory zkušenějších – zajímá mě hlavně proč ten rozdíl mezi trhy a jak to vnímáte vy, kdo sledujete ČR aukce dlouhodobě
OrbisPoloni
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 22. dub 2025 22:06:18

Zpět na Země Koruny české 1300-1420: pražské groše, parvy a další ražby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron